Инициативата се реализира с подкрепата на Министерството на образованието и науката и в рамките на Националната научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“ и събира участници от различни държави, с български корени или обединени от интереса си към българския език, култура и традиции.

През тази година Филологическият факултет посреща ученици, учители и студенти от Българо-украинския културно-образователен център „Медиа“ (Украйна), Българското дружество за образование и култура „Просвета“, гр. Елбасан (Албания), гимназия „Св. св. Кирил и Методий“, община Димитровград (Сърбия), както и изследователи от Великобритания и Унгария. През следващите две седмици те ще имат възможност да се потопят в богатството на българския език, литература, история и традиционна култура чрез специално подготвена образователна и културна програма.

Официалното откриване се състоя в аудитория, носеща името на изтъкнатия български езиковед проф. д-р Иван Кочев – пространство, което олицетворява академичната приемственост и високата ангажираност на факултета и университета с мисията по съхраняване и разпространение на българската културна и книжовна традиция.

Началото на тази вълнуваща среща беше отбелязано с традиционно българско посрещане – с поднасяне на питка, мед и шарена сол – символи на уважение, гостоприемство и сърдечност.

Официални гости на събитието бяха заместник-ректорите на Югозападния университет „Неофит Рилски“ – проф. д-р Вяра Кюрова, заместник-ректор по образователни дейности – бакалавърски програми и акредитация, доц. д-р Илия Недин, заместник-ректор по образователни дейности – магистърски програми и продължаващо обучение и доц. д-р Петрана Стойкова, заместник-ректор по научноизследователската дейност и докторантското развитие. Присъстваха също преподаватели, студенти и приятели на факултета.

С приветствие към участниците се обърна деканът на Филологическия факултет доц. д-р Радослав Цонев, който им пожела вдъхновяващи срещи, ползотворни занимания и незабравими преживявания.

Гл. ас. д-р Наделина Ивова от Катедрата по български език поздрави присъстващите и представи основните акценти в програмата и организацията по време на престоя им.

Целта на Летния семинар е популяризиране и утвърждаване на българистиката в международен план и съхраняване на националната идентичност чрез изучаване на български език, литература, история, изкуство, бит и традиционна култура, осмислени като основни компоненти на българската народност.