66 yчастници получиха своите сертификати от Летния семинар по български език и култура, който бе официално закрит от доц. д-р Радослав Цонев – декан на Филологическия факултет. В продължение на две седмици във Филологическия факултет се обучаваха ученици, учители и студенти от Българо-украинския културно-образователен център „Медиа“ (Украйна), Българското дружество за образование и култура „Просвета“, гр. Елбасан (Албания), гимназия „Св. св. Кирил и Методий“, община Димитровград (Сърбия), както и изследователи от Великобритания и Унгария. Те имаха възможността да се потопят в богатството на българския език, литература, история и традиционна култура чрез специално подготвена образователна и културна програма.
На церемонията по закриването присъстваха зам.-ректорите доц. д-р Петрана Стойкова и доц. д-р Илия Недин. Доц. Недин поднесе поздравления към участниците от името на Ректора на Югозападния университет проф. д-р Николай Марин.
Специален гост на събитието бе г-жа Райна Манджукова – изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за българите в чужбина, която донесе и подаръци за всеки един от участниците. Преди да връчи сертификатите, г-жа Манджукова поздрави Югозападния университет за политиката му в подкрепа на българите в чужбина. Тя припомни, че с миналогодишния семинар за учителите на българските училища в Украйна и Молдова Югозападният университет се е заявил като „един от флагманите, който показва как трябва да се отнасяме към нашите сънародници в чужбина“, а с настоящия семинар продължава да го доказва.
След церемонията участниците и гостите бяха поканени на коктейл, който бе открит с акапелното изпълнение на народна песен от студентката по българска филология Йоана Югова и прекрасните танци на Пирински танцов ансамбъл „Вихрен“ към Народно читалище „Никола Й. Вапцаров – 1866“, Благоевград с ръководител Борислав Мутафчийски.
Летният семинар се реализира с подкрепата на Министерството на образованието и науката и в рамките на Националната научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“ и събира участници от различни държави, с български корени или обединени от интереса си към българския език, култура и традиции.