На тържествена церемония ректорът на Югозападния университет „Неофит Рилски“ проф. д-р Николай Марин връчи почетното звание „Доктор хонорис кауза“ на проф. Роланд Марти.
Отличието беше присъдено по предложение на Филологическия факултет и с решение на Академичния съвет на висшето училище.
По време на церемонията деканът на Филологическия факултет доц. д-р Радослав Цонев представи биографията на именития учен, чиито научни интереси обхващат историческата лингвистика, старобългарския език и литература, славянската палеография, езиците на славянските малцинства, както и езиковата политика.
В официалното представяне доц. Цонев отбеляза още, че проф. Марти е член на редица престижни научни организации и редакционни колегии, сред които Научният съвет на Сърболужишкия институт (Бауцен, Германия), Classe di Slavistica към Accademia Ambrosiana (Милано, Италия), както и редакционните съвети на списанията „Езиков свят“ (издание на Югозападния университет), Palaeobulgarica (София), Годишника на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Slověne (Москва), Lětopis (Бауцен, Германия), Slavistica (Неапол, Италия), Suvremena lingvistika (Загреб, Хърватия) и други. Удостояван е многократно с престижни отличия, сред които почетна грамота на Българската академия на науките за принос към българистиката, почетен медал на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ със синя лента, почетното звание „Доктор хонорис кауза“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, както и орден „Св. св. Кирил и Методий“ (първа степен) на Република България.
След тържествения акт по връчването на почетното звание проф. Марти изнесе академична лекция пред преподаватели, студенти и гости, като темата беше посветена на глаголицата. В съответствие с академичната традиция той се разписа и в Почетната книга на Югозападния университет.
Сред официалните гости на церемонията бяха заместник-министърът на образованието и науката Наталия Михалевска и заместник-кметът по строителство, екология и европейски проекти на Община Благоевград Светла Захариева.
По повод събитието бяха получени поздравителни адреси от министъра на образованието и науката проф. д-р Георги Вълчев, министъра на културата Евтим Милошев и председателя на Асоциацията на българските училища в чужбина Зорница Гоган.