Новини

66 yчастници получиха своите сертификати от Летния семинар по български език и култура, който бе официално закрит от доц. д-р Радослав Цонев – декан на Филологическия факултет. В продължение на две седмици във Филологическия факултет се обучаваха ученици, учители и студенти от Българо-украинския културно-образователен център „Медиа“ (Украйна), Българското дружество за образование и култура „Просвета“, гр. Елбасан (Албания), гимназия „Св. св. Кирил и Методий“, община Димитровград (Сърбия), както и изследователи от Великобритания и Унгария. Те имаха възможността да се потопят в богатството на българския език, литература, история и традиционна култура чрез специално подготвена образователна и културна програма.

През летния семестър на академичната 2024/2025 година Техническият факултет към Югозападния университет „Неофит Рилски“ отново се утвърди като динамична академична среда с отворени врати за международно сътрудничество. В рамките на програма „Еразъм+“ факултетът прие чуждестранни студенти и докторанти от Университета в Мавриций и Университета в Ескишехир, Турция.

В Югозападния университет „Неофит Рилски“ се проведе кръгла маса на тема „80 години ООН: постижения и предизвикателства пред международната сигурност“. Събитието беше организирано съвместно с Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) в рамките на дългогодишното сътрудничество между двете висши училища и в изпълнение на политиките им на развитие.

На 19 юни 2025 г. Съюзът на икономистите в България връчи наградите в двадесет и първото издание на националния конкурс „Млад икономист – 2025“ на тема „Креативността на младите хора в образованието и професионалния избор – моята визия за бъдещето на българската икономика“. В присъствието на проф. д-р Евгени Станимиров, ректор на Икономическия университет във Варна и съорганизатор на конкурса, както и на членове на Управителния съвет на Съюза на икономистите в България, бяха официално обявени отличените участници. Те бяха избрани сред над 180 кандидати от средни икономически училища, университети, млади учени и предприемачи от страната и чужбина.

Инициативата се реализира с подкрепата на Министерството на образованието и науката и в рамките на Националната научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“ и събира участници от различни държави, с български корени или обединени от интереса си към българския език, култура и традиции.