На 28 март 2025 г. в Благоевград, се проведе третото обучително събитие, част от Програмата за развитие на капацитета Aurora 2030, която има за цел да засили академичните постижения и общественото въздействие чрез регионално сътрудничество и обмен на знания.
Във формата на хибридно еднодневно събитие на тема „Социалното предприемачество като път напред към увеличаване на академичната активност чрез устойчиви бизнес модели“, организирано в рамките на Aurora Capacity Development Programme на университетската мрежа Aurora Alliance, където Югозападният университет „Неофит Рилски“ е асоцииран партньор, бяха представени възможностите, чрез които социалното предприемачество може да стимулира иновациите и устойчивостта в образованието.
Събитието беше открито от заместник-ректора по научноизследователската дейност и докторантското развитие доц. д-р Петрана Стойкова, която очерта хоризонта на партньорствата в полза на общностите и необходимостта от знания в областта на социалното предприемачество. От страна на организаторите на форума, с презентации за Aurora Alliance, се включиха д-р Селма Поробич, институционален координатор и ръководител на офиса на Aurora в Оломоуц, Чехия (Palacký University Olomouc) и д-р Олександър Кхижняк (Vrije Universiteit Amsterdam (VU). Регионалният хъб на Aurora в Югозападния университет беше представен от проф. д-р Мария Станкова, доц. д-р Мирослав Терзийски и гл. ас. д-р Веселина Дългъчева.
Онлайн лекция изнесе проф. Кай Хокертс от Копенхаген, Дания (Copenhagen Business School). Д-р Ондрей Кроцил и д-р Давид Косина (Palacký University Olomouc) проведоха практическо обучение на тема „Анализиране на екосистемата на социалното предприемачество и идентифициране на устойчиви бизнес модели, ангажиращи различни обучаеми“.
В панелната дискусия „Най-добри политики и практики от университетите на Аурора“ бяха акцентирани успешните практики на социално партньорство в България и чужбина. Проф. Пунит Биндлиш представи вдъхновяваща сесия на тема „Ролята на лидерството и духовността в предприемачеството“.
В обучението се включиха повече от 60 участника – преподаватели, докторанти, студенти от всички факултети на Югозападния университет, представители на институции и организации, фокусирани върху въпросите и възможностите на социалното предприемачество. Онлайн присъстваха колеги от Университета в Кошице, Словакия (асоцииран партньор в Алианса).