Науки за земята

Картография и тематично картографиране

 Форма на обучение / Информационен пакет

Редовно - Информационен пакет

 Акредитация

Програмата е акредитирана до следваща акредитация, съгласно чл. 81, ал. 2 от ЗВО 2025 година.

 Обучение

Обучението се извършва от Природо-математически факултет.

 Анотация

Обучението по докторантската програма в професионалното направление "Науки за Земята" се свързва със задълбочено картографско изследване върху актуален проблем от областта на географията, екологията и опазването на околната среда.

Поради повишаващата се ролята на информацията в цифров вид и обективната нужда от обмяна на такава, твърдо се наложиха използването на новите технологии, в т. ч. и ГИС технологията с широко приложение от различни специалисти и във всяка една област на живота. ГИС технологията обаче е стъпила на отдавна установени традиции в картографията. Усвояването на картографските методи за изследване и анализ в цифрова среда е главният акцент в тази докторска работа.

Компетенции на завършилите програмата:

Завършилите докторанти са подготвени специалисти с много висока квалификация в професионалното направление "Науки за Земята", както в областта на научно-изследователската работа, така и в научно-педагогическа работа във висшите училища.

Защитилите докторанти може да извършват самостоятелни научни изследвания или да участват в работата на научен колектив по научноизследователски проекти, да извършват експертна дейност, да участвува в работата на научни съвети, семинари, научни конференции и др.

Учебен план:

Обучението на докторантите се осъществява съгласно приетия от факултетния съвет индивидуален план на докторанта, разработен съобразно тематиката на дисертационния труд. Оценяването се извършва с изпит по шестобална система.

Примерен списък на дисциплини

Като се има предвид същността на докторската програма в образователната дейност на индивидуалния учебен план са включени следните дисциплини:

  • Пространствени и статистически анализи с ГИС;
  • 3D картографско моделиране;
  • "Приложение на ГИС за съставяне на карти на земното покритие и земеползването (LULC)";
  • "Анализ на почвените ресурси с ГИС";
  • Геоложко и геоморфоложко 3D моделиране.

В Индивидуалния план за обучение на докторанта се включват няколко дисциплини от Примерения списък, предложени и утвърдени от научния ръководител, катедрения съвет на катедра ГЕООС и Факултетния съвет на ПМФ, както и обучение по чужд език.

Дипломиране:

- Полагане на изпити от Индивидуалния учебен план

- Защита на докторска дисертация

Екология и опазване на околната среда

 Форма на обучение / Информационен пакет

Редовно - Информационен пакет

 Акредитация

Програмата е акредитирана до следваща акредитация, съгласно чл. 81, ал. 2 от ЗВО 2025 година.

 Обучение

Обучението се извършва от Природо-математически факултет.

 Анотация

Катедрата организира учебен процес с докторантите, под ръководството на научeн ръководител, в съответствие с Вътрешните правила за развитие на академичния състав в ЮЗУ "Неофит Рилски". Подготовката е съобразена със спецификата на разработваната тематика и е в съответствие с утвърдения Индивидуален план на докторанта, приет от Факултетния съвет след решение на Катедрения съвет.

Кратка анотация

Програмата за обучение по докторска програма "Екология и опазване на околната среда" осигурява научно ръководство и материална база за научни, научно-приложни и развойни разработки в следните области:

  • Замърсяване и опазване на атмосферния въздух. Въздействиe на замърсяването на въздуха върху екосистемите. Оценка на качеството на атмосферния въздух;
  • Замърсяване и опазване на водите. Въздействия върху екосистемите. Функциониране на водните екосистеми. Биоиндикация. Оценка на състоянието на водните тела;
  • Опазване и замърсяване на почвите;
  • Генериране на отпадъци и тяхното въздействие върху компонентите на околната среда. Управление на отпадъците. Оптимизиране на дейностите по обработка на отпадъците - въвеждане на безотпадни технологии, повторно използване и други дейности.
  • Биологично разнообразие. Принципи при опазването на биологичното разнообразие;
  • Защитени територии и зони.

Компетенции на завършилите програмата

Успешно защитилите докторанти придобиват умения и компетенции:

  • в областта на опазването на компонентите на околната среда, в т. ч. въздуха, водите, почвите;
  • за изследване и опазване на биологичното разнообразие - видово, хабитатно, екосистемно;
  • за извършване на експертизи, свързани с биоиндикация и оценка на състоянието на въздуха, водите, почвите и управлението на отпадъците;
  • за прилагане на  съвременните методи за обработка на екологична информация, анализ на състоянието на екосистемите и оценка на предоставяните екосистемни услуги;
  • за създаване на бази от данни, за участие в усъвършенстване на подходите за управление на опазването на околната среда, за разработване и ръководство на научни проекти в областта на екологията и опазването на околната среда;
  • за работа в специализирани държавни и научни институции.

Учебен план

Обучението се осъществява съгласно приетия от Катедрения и утвърден от  Факултетния съвет Индивидуален план на докторанта, разработен съобразно тематиката на дисертационния труд.

Задължителни дисциплини:

  1. Подготовка и управление на проекти
  2. Чужд език

Допълнителни дисциплини

  1. Замърсяване и опазване на атмосферния въздух
  2. Замърсяване и опазване на водите
  3. Замърсяване и опазване на почвите
  4. Принципи при опазването на биологичното разнообразие
  5. Приложение на ГИС в екологичните и географските изследвания
  6. Зооекология
  7. Екосистемни услуги

В Индивидуалния план за обучение на докторанта се включват задължителните дисциплини и няколко допълнителни дисциплини от горния списък и/или други, предложени и утвърдени от научния ръководител, Катедрения съвет на катедра ГЕООС и Факултетния съвет на ПМФ. Оценяването по дисциплините се извършва с писмен изпит.

Защитата на дисертационните трудове за придобиване на образователната и научна степен "Доктор" се извършва пред научни журита, в съответствие с Вътрешните правила за развитие на академичния състав в ЮЗУ "Неофит Рилски".

Природна география

 Форма на обучение / Информационен пакет

редовно - Информационен пакет

 Акредитация

Програмата е акредитирана до следваща акредитация, съгласно чл. 81, ал. 2 от ЗВО 2025 година.

 Обучение

Обучението се извършва от Природо-математически факултет.

 Анотация

Разработването на дисертационния труд е научноизследователска задача или оригинално научно изследване, насочено към решаване на научни или научно-приложни проблеми. Той съдържа оригинален теоретичен или приложен принос и показва, че авторът му има задълбочени научни познания в съответната област  способност за самостоятелни научни изследвания.

Програмата за обучението на докторанти по Природна география осигурява научно ръководство и материална база за научни, научно-приложни и развойни разработки. Тя допринася за овладяване на методологията на научното познание и общонаучните методи за анализ, формиране на професионална готовност за самостоятелна научноизследователска и педагогическа работа; формиране на умения и навици за използване на средствата на съвременните информационни и комуникационни технологии в научноизследователската и педагогическата дейност.

Икономическа и социална география

 Форма на обучение / Информационен пакет

редовно/самостоятелна - Информационен пакет

 Акредитация

Програмата е акредитирана до следваща акредитация, съгласно чл. 81, ал. 2 от ЗВО 2024 година.

 Обучение

Обучението се извършва от Природо-математически факултет.

 Анотация

Докторската програма "Икономическа и социална география" се стреми да осигури задълбочена теоретична  подготовка и да създаде условия за формиране на научноизследователски компетентности за осъществяване на научни изследвания в областта на икономическата и социална география.

Основната цел на докторската програма е да подготвя висококвалифицирани научни, изследователски и преподавателски кадри с опит в осъществяването на изследователска дейност в областта на социално-икономическата география; да създава възможности за формиране на съвременни научно-теоретични и практико-приложни знания, умения и компетентности за самостоятелни научни изследвания, за работа в екип, за прилагане на иновационни и технологични постижения; да формира методологически опит и умения за планиране на изследователска дейност, за анализиране на научните резултати и за обосноваване на препоръки, свързани темата на дисертационния труд и териториалните социално- икономическите системи в различни географски региони и сфери на социално-икономическия живот, институции и др.

Докторантите изпълняват докторантската програма, която включва следните дейности:

  1. Образователна - участие в учебни курсове (лекции, семинари и др.).
  2. Научноизследователска - по темата на дисертационния труд, вкл. участие в научни проекти.
  3. Преподавателска и експертна дейност, участие в научни форуми.
  4. Полагане на изпити, предвидени в индивидуалния учебен план.
  5. Защита на докторска дисертация

Обучението на докторантите се осъществява по индивидуален учебен план, който се изготвя от докторанта и научния му ръководител, приема се на катедрен съвет и се утвърждава от факултетния съвет. Индивидуалният учебен план се изготвя на базата на учебния план на акредитираната от НАОА докторантска програма и по образец на Докторантското училище на ЮЗУ "Неофит Рилски". С него се определя насочеността на докторантурата и се детайлизират по години дейностите, които трябва да бъдат извършени.

Докторантът придобива право на защита на дисертационния си труд след изпълнение на дейностите по обучението, успешно полагане на изпитите, определени в индивидуалния учебен план и изпълнение на критериите и показателите за отчитане на готовността за придобиване на образователната и научна степен "Доктор".