Прием

Окончателно записване по факултети

Окончателното записване на всички новоприети студенти по факултети се извършва в срок от:

- 26 август 2024 г. до 5 септември 2024 г. (за задочно обучение);

-  09 септември 2024 г. до 20 септември 2024 г. (за редовно обучение).

При записването си във факултета първокурсникът подава следните документи:

1. Комплект документи за записване на нови студенти (закупуват се от университетската книжарница).

2. Квитанция за внесена изравнителна такса за обучение за първия семестър (само в случаите на доплащане или възстановяване на разлика при смяна на специалността/професионалното направление в хода на класиранията).

3. Снимки 4 бр. – формат ¾.

4. Документ за самоличност, който след проверка от длъжностното лице се връща на студента.

Работното време е само в делнични дни от 08:00 ч. до 12:00 ч. и от 13:00 ч. до 17:00 ч.

Допълнителна информация можете да получите от понеделник до петък, от 08:00 ч. до 12:00 ч. и от 13:00 до 17:00 ч. на  телефони: 073 / 588 546 и 0886 / 700 885 или на Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

Класиране и срокове за записване след класиране

 

Класиране на кандидат-студентите

Резултатите от класиранията по специалности и форми на обучение се обявяват на сайта на университета. По време на класиранията не се допуска промяна в предварително заявената от кандидата последователност на желаните специалности, форми на обучение и основание за прием (със средства от държавния бюджет за издръжка на обучението или за обучение срещу заплащане). Класирането се извършва поетапно, като кандидатите са длъжни да се информират лично за отделните класирания и сроковете за записване от сайта на университета.

 

Класиранията на кандидат-студентите се извършват по следния график:

1. Първо класиране – на 10 юли 2024 г.

2. Второ класиране – на 17 юли 2024 г.

Новоприетите студенти се записват в делнични дни – от 08:00 до 17:00 часа; в почивни дни – от 09:00 до 15:00 часа, при следния график:

1. След първо класиране – от 11 юли до 16 юли 2024 г. включително.

2. След второ класиране – от 18 юли до 23 юли 2024 г. включително.

Новоприетият студент е длъжен в гореспоменатите срокове:

1. Да заплати такса за обучение за първия семестър за специалността, по която е приет;

2. Да се яви и регистрира пред Техническата комисия с дипломата за средно образование (оригинал и копие), документа за платената семестриална такса и лична карта.

Спазилите процедурата по записване и приети на второ или следващи желания участват автоматично в останалите класирания за специалности/професионални направления, посочени като по-предни желания в състезателния картон, без подаване на допълнително заявление.

Приетите по първо желание не участват в следващи класирания.

В случаите, когато студентът е приет на второ или следващи желания и е удовлетворен от специалността, по която е приет, следва да подаде декларация, че не желае да участва в следващи класирания.

Прекласираният на по-предно желание кандидат, при следващо класиране не подлежи на връщане в специалността, в която е бил приет в предходните класирания.

Неприетите кандидат-студенти автоматично участват в класиранията без подаване на допълнителни заявления.

Приетите кандидат-студенти, които не са спазили определените срокове за регистриране пред Техническата комисия, губят правото да се обучават и отпадат от класирането. Незаетите от тях места се попълват на следващото класиране.

Приет студент, прекласиран в друга специалност след първото или второто класиране, при окончателното записване във факултета заплаща изравнителна такса или му се възстановява разликата с вече заплатената такса.

След започване на учебната година, внесената семестриална такса не се възстановява.

Допълнителна информация можете да получите от понеделник до петък, от 08:00 ч. до 12:00 ч. и от 13:00 ч. до 17:00 ч. на  телефони: 073 / 588 546 и 0886 / 700 885 или на Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

Конкурсни изпити, такси и срокове за явяване на изпити

Уважаеми кандидат-студенти,

Приемът на онлайн заявления за явяване на кандидатстудентски изпити започва на 19 февруари 2024 г.

Можете да се явите на изпити по:

1. Български език

          2. История на България

          3. География на България

          4. Биология

          5. Математика

          6. Английски език

          7. Химия

          8. Практически изпит по спорт по следните видове спорт:

          - Футбол

          - Баскетбол

          - Волейбол

          - Лека атлетика

          - Плуване

          - Тенис

          - Гимнастика

          - Борба

          9. Практически комплексен  изпит по физическа подготовка

          10. Практически изпит по изобразително изкуство

11. Практически изпит по музика за специалностите „Педагогика на музикалното изкуство“, Изпълнително изкуство (народни инструменти или народно пеене)“,  „Изпълнителско изкуство – поп и джаз“ и „Електронни технологии в музиката“.

          12. Практически изпит за филмови и телевизионни изкуства (специалности „Филмово и телевизионна режисура“, „Филмово и телевизионно операторство“, „Филмов и телевизионен монтаж“, „Аудио-визуални изкуства и продуцентство в развлекателните индустрии“).

          14. Практически изпит по хореография (за специалностите „Българска народна хореография“ и „Съвременна хореография“)

          15. Практически изпит по актьорско майсторство.

Конкурсните изпити по

  1. Български език

            2.  История на България

            3.  География на България

            4.  Биология

            5.  Математика

            6.  Английски език

            7.  Химия

ще се провеждат на място в университета, както следва:

  • от 19 февруари 2024 г. до 14 юни 2024 г. всеки работен петък и
  • от 17 юни 2024 г. до 5 юли 2024 г. всеки делничен ден

след подаване на заявление за изпит на място в зала 1102 А, Учебен корпус № 1 или в електронната система за онлайн регистрация https://ksk.swu.bg/WebClient/.

Достъпът до електронната система изисква задължителна регистрация чрез валидни лични данни и адрес на електронна поща, на която ще се изпращат съобщения от университета.

След маркиране на конкретния изпит, системата автоматично изчислява дължимата такса и генерира платежно нареждане, с което се извършва плащането на таксата по банков път.

Таксата за явяване на един конкурсен изпит е 30.00 лв.

ВАЖНО!

1. Таксата за изпита се заплаща след регистрация в електронната система за онлайн регистрация https://ksk.swu.bg/WebClient/, но не по-късно от два дни преди датата на изпита. Осчетоводяването на таксата става до 1 или 2 работни дни, след внасянето на сумата в банката.

2. Електронният изпит се провежда на определените дати и часове в университета. Максималната продължителност на изпита е 60 минути.

3. Кандидатите се явяват в залата най-късно 30 минути преди началото на изпита, като представят лична карта и документ за платена такса.

Внесените такси за кандидатстване и явяване на кандидатстудентски изпит не се възстановяват. Кандидати, които не са се вписали успешно в платформата за провеждане на изпита, поради техническа причина, е възможно да бъдат пренасочени еднократно за следващата дата.

Можете да се явите повече от един път на конкурсен изпит, като при балообразуването се взема най-високият резултат от всички положени изпити.

Резултатите от конкурсните изпити са валидни само за 2024 г.

Допълнителна информация можете да получите от понеделник до петък, от 08:00 ч. до 12:00 ч. и от 13:00 до 17:00 ч. на  телефони: 073 / 588 546 и 0886 / 700 885

Документи за кандидатстване, такси и срокове

Необходими документи за участие в класиране:

1. Комплект документи за кандидатстване (по образец, закупуват се от университетската книжарница).

2. Оригинал и копие на дипломата за завършено средно образование. Оригиналът на дипломата се връща на кандидата след сравняване с копието от длъжностното лице, което приема кандидатстудентските документи.

3. Декларация /по образец на плик-заявление/, че кандидатът към момента не се обучава по специалност, субсидирана от държавата, в ЮЗУ „Неофит Рилски“ или друго висше училище.

4. Декларация /по образец на плик-заявление/ от лица, загубили студентски права, кандидатстващи на общо основание по същата специалност, по която са се обучавали.

Декларациите не се попълват от:

  • кандидатстващите само за платена форма на обучение;
  • завършващите средно образование през 2023 г.

5. За кандидат-студенти, които са подали невярна или са укрили информация, се прилагат разпоредбите на чл. 42 от Правилника за прием на студенти.

7. За завършилите средно образование в чужбина – удостоверение за признато завършено средно образование, издадено от МОН или от регионалните управления по образование по местоживеене, съдържащо преизчислени по шестобалната система оценки.

8. Удостоверения и/или сертификати от олимпиади, национални и регионални състезания, международни и републикански, образователно-научни, художественотворчески и спортни прояви.

9. Удостоверение за завършен първи гимназиален етап на средно образование /за завършилите през 2022 и след това/.

10. За специалностите „Педагогика на музикалното изкуство“ и „Изпълнителско изкуство (народни инструменти или народно пеене)“ кандидатите задължително вписват върху плик-заявлението музикалния инструмент, с който кандидатстват, а за специалност „Спорт“ вида на спорта.

Такса за подаване на документи за участие в класиране:

За подаване на документи за участие в класирането се заплаща такса в размер на 30.00 /тридесет/ лева.

От такса за кандидатстване, след представяне на съответния документ, се освобождават лица:

  • с трайни увреждания и намалена работоспособност 70 и над 70 на сто;
  • военноинвалиди, военнопострадали;
  • лица, които към момента на навършване на пълнолетие са с предприета мярка за закрила по реда на Закона за закрила на детето - настаняване в приемно семейство, социална услуга от резидентен тип или специализирана институция;
  • кръгли сираци до навършване на 26 години;
  • майки с три и повече деца.

 Внесените такси за кандидатстване и явяване на кандидатстудентски изпит не се възстановяват.

Срокове за подаване на документи за участие в класирането:

За участие в класирането кандидат-студентите задължително подават посочените по-горе документи в срок от 17 юни до 5 юли 2024 г. в зала 1102 А, етаж І на Учебен корпус № 1, Югозападен университет „Неофит Рилски“, Благоевград.

Подаването на документи на място се извършва в делничните дни от 08:00 ч. до 17:00 ч., в събота и неделя от 09:00 ч. до 15:00 ч.

Онлайн документи се подават чрез https://ksk.swu.bg/WebClient/ в срок от 17 юни до 03 юли 2024 г.

Допълнителна информация можете да получите от понеделник до петък, от 08:00 ч. до 12:00 ч. и от 13:00 ч. до 17:00 ч. на  телефони: 073 / 588 546 и 0886 / 700 885 или на Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

Условия за кандидатстване

За обучение в Университета могат да кандидатстват лица, отговарящи на следните условия:

  • Да имат завършено средно образование, даващо им право да продължат обучението си във висши училища;
  • Да имат балообразуващи оценки в дипломата за средно образование за съответните специалности;
  • Когато в дипломата за средно образование по съответен учебен предмет не е вписана оценка, която участва в образуването на състезателния бал, лицето представя документ за положен изпит по този учебен предмет в училище, определено от началника на съответното Регионално управление на образованието на Министерството на образованието и науката (МОН);
  • Лицата, завършили висше образование и придобили образователно-квалификационна степен „Бакалавър” или „Магистър” след средно образование, не могат да кандидатстват за второ висше образование, субсидирано от държавата, в същата или по-ниска от притежаваната от тях образователно-квалификационна степен.

За редовно и задочно обучение могат да кандидатстват:

  • Български граждани и граждани на Европейския съюз и Европейското икономическо пространство;
  • По реда, установен за български граждани, за обучение в Университета могат да кандидатстват чуждестранни граждани, ако:
  • имат двойно гражданство, едното от които е българско;
  • имат статут на постоянно пребиваващи на територията на Република България, което се удостоверява с документ за самоличност, издаден от МВР на Република България;
  • имат статут на бежанци, удостоверен с документ, издаден от Държавната агенция за бежанците при Министерския съвет.

Приемът на студенти в Университета се извършва в съответствие със Закона за висшето образование (ЗВО) на Република България и Наредбата за държавните изисквания за прием на студенти във висшите училища на Република България, както следва:

  • Чрез конкурсни изпити, организирани и оценени от изпитни комисии на Университета.
  • С резултати от държавни зрелостни изпити, валидни за съответната специалност и професионални направления, положени след 2008 г. вкл.
  • С оценки от конкурсни изпити, положени през 2024 г. в други акредитирани висши училища на Република България (удостоверени със служебна бележка).
  • С резултати от олимпиади, национални и регионални състезания, международни и републикански, образователно-научни, художественотворчески и спортни прояви, подробно описани в кандидатстудентския справочник.

Студентите заплащат годишна такса за обучение, определена с Решение на Министерския съвет на Република България, която се внася на две равни вноски в началото на всеки семестър.

От заплащане на такси за обучение еднократно се освобождават лица, които са:

  • кръгли сираци (до 26-годишна възраст);
  • с трайни увреждания и намалена работоспособност 70 и над 70 на сто;
  • военноинвалиди и военнопострадали;
  • лица, които към момента на навършване на пълнолетие са с предприета мярка за закрила по реда на Закона за закрила на детето – настаняване в приемно семейство, социална услуга от резидентен тип или специализирана институция.

При записване на следваща бакалавърска или магистърска програма тези лица не се освобождават от заплащане на такси и могат да се обучават само срещу заплащане. От заплащане на такси за обучение се освобождават и студенти, обучаващи се в професионални направления и защитени специалности с най-висок очакван бъдещ недостиг на пазара на труда, по списък, приет от Министерския съвет по предложение на министъра на образованието и науката.